Kapela Czerniakowska – polska grupa muzyczna , wykonująca utwory z obszaru folkloru miejskiego, założona w 1968 r przez Sylwestra Kozerę banjo, śpiew, Stanisława Wielanka gitara, śpiew, Krzysztofa Popielarza – skrzypce, Andrzeja Ślusarza akordeon, śpiew. Od 1971 zespół zrealizował około 40 nagrań archiwalnych i kilkanaście programów telewizyjnych i radiowych. W swojej historii zespół zdobył trzy „Złote Płyty” które zostały wydane przez „Polskie Nagrania.” W 1990 r, z Kapeli Czerniakowskiej odszedł Stanisław Wielanek .

Od końca lat 90 tych z pierwszego składu pozostał Sylwester Kozera (banjola, wokal), kierownik artystyczny Kapeli Czerniakowskiej, znakomity muzyk, aranżer, autor tekstów. Pochodził z warszawskich Sielc. Karierę muzyczną zaczynał od gry w szkolnej orkiestrze. W młodości grywał między innymi w zespole bigbitowym „Chmiele”. W 1968 był także jednym z założycieli Kapeli Czerniakowskiej , z którą pozostał związany jako wokalista, bandżolinista i gitarzysta , aż do śmierci w 2018. Założył także Różyc Orchestrę i współpracował z Trupą Teatralną Warszawiaki , bywał też w składzie „Ferajny z Biglem” i gościnnie Orkiestry z Chmielnej. Szczególnie popularyzował odmianę bandżo typową dla folkloru warszawskiego „bandżolkę” , ale grywał też na zwykłym bandżo i gitarze. Zbierał dawne pieśni i nauczał młodszych . W Warszawie nazywany był „Drugim Grzesiukiem”. Wielkie nadzieje pokładał w swoim synu Jarosławie Kozerze wokaliście i muzyku Kapeli Czerniakowskiej który zginął tragicznie w 2011r.

Sylwester Kozera wspierał działania m.in. Fundacji „Afryka Inaczej”, „Festiwal Grzesiuka” na Sielcach, „Kercelak” na Woli, „Spacery Muzyczne” i inne działania muzyczne na ulicy Ząbkowskiej w Warszawie przy słynnym Bazarze Różyckiego. Wprowadził zwyczaj grania 1 sierpnia wieczorem na, Cmentarzu Powstańców Warszawy, występ tam z zespołem „Warszawiaki” w sierpniu 2018 r był jego jednym z ostatnich. W 2016 pojawił się i był autorem muzyki w filmie dokumentalnym w reż. Mateusza Szlachtycza pt: Grzesiuk, chłopak z ferajny. Wystąpił też w 2011 w serialu: „Czas Honoru” i w 2017 w filmie:” Sztuka Kochania”.

Sylwester Kozera ponad wszystko kochał Warszawę, do końca swoich dni pozostał wierny Kapeli Czerniakowskiej której poświęcił większość swojego życia.

Kapela Czerniakowska w swojej historii przemierzyła tysiące tras koncertowych w Polsce i za granicą, rozsławiając folklor warszawski na całym świecie. Zespół współpracował również z wieloma znanymi wykonawcami polskiej sceny muzycznej.

W składzie Kapeli Czerniakowskiej występowali muzycy:

Jarosław Kozera  bęben, wokal, Robert Kuśmierski – akordeon, wokal, Damian Orłowski – skrzypce, Paweł Goleń – kontrabas, wokal, Wojciech Buda – akordeon oraz Andrzej Bujski – wokal, bandżo – uważany za jednego z najlepszych interpretatorów gwary i piosenek dawnej warszawskiej ulicy.

Kapela oprócz stałego repertuaru pochodzącego z trzech złotych płyt nadanych przez „Polskie Nagrania”, wykonuje piosenki: świąteczne, melodie taneczne włoskie, francuskie a także utwory nawiązujące do wydarzeń historycznych. 

Sylwester Kozera, tuż przed śmiercią w sierpniu 2018 r przekazał prawa do Kapeli Czerniakowskiej swojej córce Ewie Kuczewskiej, która jako kierownik Kapeli Czerniakowskiej wraz z muzykami postanowiła kontynuować tradycję tego legendarnego zespołu po dzień dzisiejszy. 

 

W aktualnym składzie Kapeli Czerniakowskiej występują muzycy:

Arleta Lemańska  – wokal, Dariusz Świnoga – akordeon, Mirosław Kuźmiuk – skrzypce oraz Jacek Gałązka – bandżo, gitara.