„Dzień chleba – smaki naszych dziadków”.

18 sierpnia 2019 r. w Staszowie miało miejsce miejsko-gminne święto plonów

Jak chlebem powszednim
dzielmy się w zgodzie,
tak dobrymi słowami
dzielmy się na co dzień.
Chleb ma moc niebywałą,
więc chylmy przed nim czoła.
On usta krzyczące zamknąć może
I serce otworzyć zdoła”

Tymi słowami rozpoczęto tegoroczny Dzień Chleba.

Chleb to drogocenny dar, w którym zamknięta jest praca ludzkich rąk. Zgodnie ze staropolskim obyczajem, wieńczące żniwa uroczystości dożynkowe są najlepszą okazją do podziękowania rolnikom za całoroczny trud i uzyskane plony. Dożynki to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a rolnikom za pracę. Z rolniczego trudu rodzi się chleb. To również czas refleksji nad tym, jak ważna jest ludzka solidarność i współdziałanie – aby było z czego upiec nasz chleb powszedni i aby go sprawiedliwie podzielić. Zboże i z niego wypieczony chleb jest wynikiem współdziałania Boga i człowieka.

Dlatego też zwrócono uwagę na pracę piekarzy, którzy jako ostatni w tym łańcuchu pracy, uczestniczą w tworzeniu chleba. Organizatorami wydarzenia byli Staszowski Ośrodek Kultury oraz Miasto i Gmina Staszów. Stoiska z wypiekami przygotowali: GS Staszów, Piekarnia ZDROWIEJ, Piekarnia i Cukiernia SOJDA, Gospodarstwo Ekologiczne EKORAB Elżbieta i Bogdan Charowie oraz KGW Oględów.

Program przewidywał wiele atrakcji. Na scenie widzowie bawili się zarówno podczas występów kabaretowych oraz zespołów muzycznych. Wydarzenie rozpoczęły wokalistki Klubu Piosenki RYTM SOK, po którym starości dożynek – Anna Gozdek oraz Tomasz Klimek – uroczyście przekazali chleb Burmistrzowi Miasta i Gminy Staszów.

Na scenie wystąpili: Kabaret K2, Kapela Czerniakowska, polsko-kanadyjska wokalistka pochodząca ze Staszowa – Ilona Kowalik-Urbaniak, Marek Piekarczyk z przyjaciółmi: Natalią Sikorą, Renatą Przemyk wraz z zespołem; na zakończenie wszyscy bawili się z zespołem The Pearl, który rozpoczął zabawę z towarzyszącym pokazem laserowym.

Źródło: http://www.dzienchleba.pl/

Zdjęcia: https://www.facebook.com/pg/umigstaszow/photos/?tab=album&album_id=2639261432751132